Školní fotografie dětí se svým učitelem. Takové vznikají každoročně dodnes a výjimkou nebylo ani období 2. světové války. Tento snímek je však výjimečný. Byl pořízen 2. června 1942 v Lidicích. O týden později dorazila hrůza. Z lidických dětí na této fotografii se domů vrátily pouze tři.
V pátek 1. září 1939 vypukla útokem nacistického Německa na Polsko 2. světová válka. Česká společnost však již měla tou dobou svou vlastní zkušenost s nacistickou rozpínavostí. Část obyvatel ji poznala na podzim roku 1938, kdy museli v důsledku osudné mnichovské dohody opustit pohraniční oblasti Československa, ostatní se s ní seznámili po 15. březnu 1939, kdy byl zbytek republiky okupován německou armádou.
Mezi těmi, koho se válka bolestně dotkla, byli nejenom vojáci na frontách, ale i civilní obyvatelstvo v zázemí. V neposlední řadě děti. Škola se totiž měla podle přání okupantů stát především nástrojem germanizace české mládeže.
Snahou nacistického režimu bylo navíc snižování vzdělanosti česky mluvícího obyvatelstva, k čemuž sloužilo postupné rušení dalších a dalších českých škol i omezování počtu jejich žáků a studentů.
Nesmírně tragicky se odvíjely osudy židovských dětí, které byly na základě zrůdných „norimberských zákonů“ kvůli svému původu diskriminovány již od prvních týdnů okupace.
Nejdříve byly vyloučeny ze všech německých a následně i českých škol, aby jim byla v létě 1942 zcela upřena možnost jakéhokoliv vzdělávání, a to i na školách židovských, které byly tehdy z rozhodnutí okupačních úřadů zrušeny. Nakonec následoval transport do terezínského ghetta a poté cesta do Osvětimi, jež byla pro naprostou většinu z nich cestou poslední.
Mnohé školní fotografie pořízené za okupace v sobě skrývají tragické příběhy. Nejinak je tomu v případě tohoto snímku žáků buštěhradské měšťanky. Chlapec stojící první zleva ve třetí řadě je Josef Doležal z Lidic. Dne 10. června 1942 byl společně s maminkou a mladší sestrou Maruškou odvlečen do kladenské reálky. Když zde věznitelé zjistili, že mu již bylo 15 let, převezli ho na střelnici v Praze-Kobylisích, kde ho 16. června 1942 zastřelili.
Pro řadu dětí se léta války stala bojem o uchování si rodného jazyka, pro jiné i skutečného aktivního odporu proti nacistickému režimu.
Některé z dětí ztratily v odboji rodiče a blízké, jiné se samy staly obětí represálií okupantů a jejich krátká životní pouť se uzavřela na popravišti, či za ostnatými dráty některého z koncentračních táborů. Tak, jak se to stalo i dětem z Lidic a Ležáků.
Jak rozdílné mohly být osudy dětí v protektorátu, dokumentuje tento snímek z roku 1941. Stojící chlapec, lidický školák Míla Spal, byl zavražděn v červenci 1942 spolu s dalšími 81 lidickými dětmi v plynovém autě v Chelmnu. Jeho bratranec Vašík Zelenka (na houpacím koni) byl vybrán k poněmčení a odvlečen do Německa. Zde se ho naštěstí podařilo na počátku května 1947 nalézt a vrátil se tak ke své mamince Žofii.
Lidické děti byly mimo jiné členy místního sboru dobrovolných hasičů. Na snímku z roku 1941 je zachycena hasičská drobotina se svým tehdejším velitelem Václavem Hanfem (sedící uprostřed). Rok po pořízení této fotografie již nikdo z nich nebyl naživu. Václav Hanf byl zastřelen společně s Jaroslavem Hroníkem a Josefem Pekem 10. června 1942 v Lidicích, zbývající děti byly 2. července 1942 zavražděny v Chelmnu.
Lidická škola stávala v těsném sousedství kostela sv. Martina na tzv. horní návsi. Kdysi bývala nejmodernější školou na celém buštěhradském panství a chodívaly do ní děti nejen z Lidic, ale i okolních obcí, zejména z Hřebče a Makotřas. Všichni, kdo si ji pamatovali, vzpomínají na nápis nad jejím vchodem: „Škola mé štěstí.“
Žáci a žákyně III. třídy lidické školy vyfotografovaní na jaře 1941, tedy pouhý rok před zkázou obce. Na snímku je spolu s dětmi řídící učitel Ladislav Šimandl (stojící vpravo) a oblíbený třídní Zdeněk Petřík (sedící uprostřed).
Otisk razítka obecné školy v Lidicích s úředně předepsaným dvojjazyčným názvem.
Nedílnou součástí školního života byl i v letech okupace pravidelný sběr lesních plodů, papíru, ale i textilu a obuvi, jak je vidět z tohoto plakátu.
Pokud se někde objevil fotograf, upoutalo to vždy dětskou pozornost, jak o tom svědčí pózování skupiny chlapců na tomto snímku pořízeném na jaře 1942 v Lidicích. V té době před sebou hoši měli, aniž to však tušili, posledních několik týdnů života.
Poslední snímek starších žáků lidické školy z 2. června 1942. Na fotografii je opět řídící učitel Ladislav Šimandl (stojící)
a jeho kolega Zdeněk Petřík (sedící uprostřed).
Zatímco pan řídící tragédii Lidic přežil, protože měl trvalé bydliště v nedalekém Buštěhradu, Zdeněk Petřík byl zastřelen spolu s ostatními lidickými muži 10. června 1942. Z lidických dětí na fotografii, byly po válce nalezeny pouze Anička Hanfová (druhá zprava ve třetí řadě)
a Maruška Doležalová (v poslední řadě třetí zleva). Zbytek dětí byl nacisty zavražděn.
Součástí msty za provedený atentát byl i zločin spáchaný nacisty na Lidicích. V úterý 9. června 1942 večer byly Lidice obklíčeny, muži odvedeni do Horákova statku a matky spolu s dětmi do budovy školy, odkud byly odvezeny do tělocvičny kladenské reálky. Krátce poté začaly skupiny žhářů zapalovat domy v obci. Požár se nevyhnul ani lidické škole.